زندگی با قرآن : چرا نماز؟ (قسمت سوم)

سایت کربلایی حسن توزی بندر گناوه

زندگی با قرآن : چرا نماز؟ (قسمت سوم) مدتی است پاسخ این سوال مهم را تعقیب می کنیم که چرا باید نماز بخوانیم؟ با اینکه خداوند هیچ نیازی به نماز ما ندارد. در پاسخ به اینجا رسیدیم که البته خداوند، نیازی به نماز ما ندارد ولی در نماز برکات فراوانی است که بخاطر کسب آن منافع، خداوند مهربان توصیه اکید فرموده است که نماز را بپاداریم و تا کنون 6 فایده مهم برای نماز مطرح شد: 1- غذای روح 2- شستشوی باطن 3-سنگری در مقابل شیطان 4- قرارگرفتن در صف خوبان 5-جداشدن از صف بدها 6- تقویت و تثبیت بقیه کارهای خوب. و اما ادامه آثار نماز: 7- اصلاح خطاها و عیب ها

زندگی با قرآن : چرا نماز؟ (قسمت سوم)

نویسنده ی این مطلب: سایت کربلایی حسن توزی
تاریخ ارسال مطلب: جمعه 08 اسفند 1393
مطلب در موضوعاتاطلاعات بیشتر ، نماز ،
زندگی با قرآن : چرا نماز؟ (قسمت سوم)

زندگی با قرآن : چرا نماز؟ (قسمت سوم)

 

مدتی است پاسخ این سوال مهم را تعقیب می کنیم که چرا باید نماز بخوانیم؟ با اینکه خداوند هیچ نیازی به نماز ما ندارد.

در پاسخ به اینجا رسیدیم که البته خداوند، نیازی به نماز ما ندارد ولی در نماز برکات فراوانی است که بخاطر کسب آن منافع، خداوند مهربان توصیه اکید فرموده است که نماز را بپاداریم و تا کنون 6 فایده مهم برای نماز مطرح شد:

 

1- غذای روح

2- شستشوی باطن

3-سنگری در مقابل شیطان

4- قرارگرفتن در صف خوبان

5-جداشدن از صف بدها

6- تقویت و تثبیت بقیه کارهای خوب.

 

و اما ادامه آثار نماز:

 

7- اصلاح خطاها و عیب ها

 

از آنجا که نماز به منزله یک، پک کامل از نیازهای انسان است، هم پاک کننده گناهان است و هم تثبیت کننده ارزشها و هم یادآور تعهداتی است که با خداوند داریم، به این جهت اگر فردی که گناه یا خطایی دارد بر نماز خود محافظت کند و آن را خراب نکند، به تدریج نماز آن اشتباهات را جبران می نماید.

جابر، صحابی بزرگ رسول خدا صلی الله علیه و آله می گوید: «شخصی به حضرت عرض کرد: یا رسول الله شخصی هست که روزها نماز می خواند، شب هنگام سرقت می کند؟! حضرت فرمودند: اگر بر نمازش مراقبت کند، نماز او را از این گناه باز می دارد.»

 

8- قبولی اعمال دیگر

 

از برکات بسیار مهم نماز این است که خداوند متعال نماز را شرط قبولی اعمال دیگر قرارداده است. گویا بدون نماز هیچ عملی نصاب قبولی را پیدا نمی کند. فرض کنید در یک کلاس درس معلم بگوید هریک از دانش آموزان باید در موضوعی تحقیق انجام داده و مقاله ای بنویسد و این تحقیق 12 نمره دارد و امتحان کتبی 8 نمره دارد، حال اگر کسی تحقیق را نیاورد در بقیه سوالات امتحان هرچه هم تلاش کند حداکثر 8 نمره می آورد و طبیعی است که قبول نمی شود. چون به نصاب قبولی نرسیده است. بدون نماز هم اعمال دیگر این گونه اند. لذا امام صادق علیه السلام فرمودند:

«اولین عملی که در قیامت محاسبه می شود نماز است که اگر قبول شد سایر اعمال قبول می شود و اگر قبول نشد، بقیه اعمال هم پذیرفته نمی شود»

 

9- خاموش کننده آتش عذاب الهی

 

نماز که سراسر نور و رحمت است موجبات خشنودی پروردگار را فراهم نموده و سبب خاموش شدن آتشی است که گناهان و خطاها آن را برافروخته است.

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: هنگامی که وقت نماز واجب می شود فرشته ای از عرش الهی ندا می دهد: ای مردم بروید بسوی خاموش کردن آتشی که بر پشت خود افروخته اید به وسیله نماز.

 

10- محبوب شدن در پیشگاه الهی

 

برای محبوب شدن نزد هرکس باید کاری را که او دوست دارد انجام دهیم و نماز از محبوب ترین اعمال نزد پروردگار است. پس با بجاآوردن به موقع و با توجه نماز، خود را محبوب خداوند نماییم که امام رضا علیه السلام فرمودند:

«نماز وسیله قرب و نزدیک شدن به پروردگار برای هر انسان باتقواست»

 

موفق باشید

مهدی عدالتیان

ارسال دیدگاه

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]