زندگی با قرآن :چرا نماز؟ (2)

سایت کربلایی حسن توزی بندر گناوه

زندگی با قرآن :چرا نماز؟ (2) در پاسخ به این سوال که چرا باید نماز بخوانیم در قسمت اول گفتم که بدیهی است خداوند هیچ نیازی به نماز ما ندارد اما در نماز آثار و برکات فراوانی است که به خاطر کسب آنها خداوند مهربان به ما فرموده است: نماز را هرگز ترک نکنیم، در نوبت قبل به سه مورد اشاره شد: 1- بهترین غذای روح 2- شستشوی باطن 3- سنگری در مقابل شیطان و اما ادامه این آثار ارزشمند: 4- قرار گرفتن در صف خوبان خداوند در قرآن کریم از بندگان خوب خود با عناوین مختلف یاد فرموده است. نکته جالب توجه این است که در همه این گروهها که هرکدام عنوانی دارند، یکی از وی

زندگی با قرآن :چرا نماز؟ (2)

نویسنده ی این مطلب: سایت کربلایی حسن توزی
تاریخ ارسال مطلب: پنجشنبه 07 اسفند 1393
مطلب در موضوعاتاطلاعات بیشتر ، نماز ،
زندگی با قرآن :چرا نماز؟ (2)

زندگی با قرآن :چرا نماز؟ (2)

 

در پاسخ به این سوال که چرا باید نماز بخوانیم در قسمت اول گفتم که بدیهی است خداوند هیچ نیازی به نماز ما ندارد اما در نماز آثار و برکات فراوانی است که به خاطر کسب آنها خداوند مهربان به ما فرموده است: نماز را هرگز ترک نکنیم، در نوبت قبل به سه مورد اشاره شد:

 

1- بهترین غذای روح

2- شستشوی باطن

3- سنگری در مقابل شیطان

 

و اما ادامه این آثار ارزشمند:

 

4- قرار گرفتن در صف خوبان

خداوند در قرآن کریم از بندگان خوب خود با عناوین مختلف یاد فرموده است. نکته جالب توجه این است که در همه این گروهها که هرکدام عنوانی دارند، یکی از ویژگی های آنان «اقامه نماز» است. مثلا در سوره لقمان هنگامی که ویژگیهای «محسنین» را بیان می کند می فرماید: «کسانی که نماز را بر پا می دارند و زکات می پردازند و به آخرت یقین دارند» و نیز گروه های دیگر مانند «متقین» بقره /2 و 3، «خاشعین» بقره/ 153، «صابرین» بقره/153، «قانتین» بقره/238، «مومنین» نساء/103، «آمرین به معروف» توبه/71، «ذاکرین» هود/114، «انبیاء» مریم/31، «خاشعین» مومنون/9، آری همه این گروه های ارزشمند یکی از صفات خوبشان برپایی نماز است. پس نماز ما را در کنار خوبان قرار می دهد.

 

5- جداشدن از صف بدها

خداوند در قرآن کریم، بی نمازی را به شیاطین و انسان های ناصالح نسبت می دهد و من با نماز خواندن اعلام می دارم که نمی خواهم با شیاطین و یاران آنها باشم، مثلا در سوره مبارکه مدّثر آیه 43 می فرماید: جهنمیان می گویند: «ما از نمازگزاران نبودیم» و یا در آیه 91 سوره مبارکه مائده می خوانیم: «شیطان اراده کرده است... شما را از یاد خداوند و از نماز باز دارد...»

 

6- تقویت و تثبیت بقیه کارهای خوب

امام باقر علیه السلام فرمودند: نماز ستون دین است «مَثَل نماز، مَثَل عمود خیمه است که اگر عمود و ستون وسط خیمه ثابت و پابرجا باشد، میخ و طناب ها هم نقش خود را ایفا نموده و مفید واقع می شوند اما اگر ستون وسط خیمه بشکند میخ و طناب هم در جای خود ثابت نمانده و وجودشان بی فایده است»

پس نماز هم محافظ بقیه کارهای خوب است و بدون نماز کارهای دیگر فایده و اثرش را از دست می دهد.

 

ادامه دارد....

ارسال دیدگاه

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]