شروع کار مداحي

سایت کربلایی حسن توزی بندر گناوه

شروع کار مداحي چنان که براي همه معين و مبرهن است ، گام اول براي انجام هر کاري پشتکار و علاقه وافر نسبت به آن مي باشد ، اگر کسي عشق به انجام کاري داشته باشد ، طبيعي است که همه سختي هاي آن را بر خود همو

شروع کار مداحي

نویسنده ی این مطلب: سایت کربلایی حسن توزی
تاریخ ارسال مطلب: شنبه 25 شهریور 1396
مطلب در موضوعاتآموزش مداحی ، شروع مداحی ،
شروع کار مداحي

شروع کار مداحي
چنان که براي همه معين و مبرهن است ، گام اول براي انجام هر کاري پشتکار و علاقه وافر نسبت به آن مي باشد ، اگر کسي عشق به انجام کاري داشته باشد ، طبيعي است که همه سختي هاي آن را بر خود هموار مي سازد و بدون هيچ گونه ملالي از شکست ، با عبرت گرفتن از آن ، مجددا کار خود را شروع مي کند و حتي باعث پيشرفت او نيز مي شود .
نکته سنجي مي گفت ، اديسون هزار لامپ را سوزاند تا توانست يک لامپ را روشن کند . غرض اينکه علاقه باعث پيشرفت بلکه قدم نخست مي باشد و انسان بايد خود را به آب و آتش بزند تا بيامورد و از هيچ کوششي فروگذار ننمايد که گفته اند :
در شط حادثات برون آي از لباس
کاول برهنگي است که در شرط شناوريست
اما در مداحي به علاقه اي دو چندان نسبت به کار هاي ديگر احتياج هست تا بعد از گذشت مدتي بشود به کسي گفت مداح
چون علاوه بر اينکه مداحي يک کار جسمي و فيزيکي است ، يک کار معنوي شگرف نيز هست که با دل هاي مردم سر و کار دارد ، نه صرف يک هنرنمايي و به نمايش گذاشتن قابليت هاي حنجره . اگر چه با کمال تاسف ، بعضا ديده مي شود که مداحي تبديل به هنرنمايي و چه چه و آواز گرديده است. اما بسيار ناچيز است که اگر ناديده شمرده شود بهتر است . با مداحي و ذاکري اهل بيت عليهم السلام بايد معامله يک کار عميق عرفاني و معنوي در راه سير و سلوک و رسيدن به رضايت خداوند و اهل بيت اطهار عليهم السلام بشود . همچنان که پيرمراد ، حضرت آيت الله بهجت ( رحمت الله علیه ) در سخني که با جمعي از مداحان و ذاکران طراز اول تهران داشتند در مورد مداحي فرمودند : اگر يکي از اينها ( خواندن ها ) قبول شود شما را به عرش مي برد پس نبايد آن را دست کم گرفت.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی رفرش