خصوصیات یک مداح

سایت کربلایی حسن توزی بندر گناوه

ذاکر اهل بیت(ع) باید دارای خصوصیات فردی، اجتماعی، معنوی و اخلاقی خاصی باشد، تا بتواند آنچنان که لایق هنرش است در اجتماع حضوری سودمند داشته باشد، که در اینجا به طور خلاصه به ذکر بعضی از این خصوصیات می

خصوصیات یک مداح

نویسنده ی این مطلب: سایت کربلایی حسن توزی
تاریخ ارسال مطلب: شنبه 28 فروردین 1395
مطلب در موضوعاتآموزش مداحی ، آموزش ،
خصوصیات یک مداح

ذاکر اهل بیت(ع) باید دارای خصوصیات فردی، اجتماعی، معنوی و اخلاقی خاصی باشد، تا بتواند آنچنان که لایق هنرش است در اجتماع حضوری سودمند داشته باشد، که در اینجا به طور خلاصه به ذکر بعضی از این خصوصیات می پردازیم. انشاءالله که مفید واقع شود. ....
اعتماد به نفس
ذاکر اهل بیت(ع) باید اعتماد به نفس را در خود تقویت کرده ودر ابتدا امر به خود تلقین کند که می تواند مداحی کند. زیرا تلقین یکی از راههای تعلیم و تعلّم است. و در مقابل، حالت یأس و ناامیدی را از خود دور کند، که راه کسبِ شهامت، امید به آینده ی درخشان است.
این نکته غلط است که گمان کند استعداد این کار در وجود او نیست، بلکه هر کس با امید و تمرین پی در پی می تواند موفق شود، به شرط اینکه هدفش جلب رضایت خداوند و خوشنودی ائمه ی اطهار (ع) باشد. پس اگر از روز اول به خود تلقین کند که لایق مداح شدن است، خواهد توانست؛ چرا که در مواقع عادی با دوست، خواهر و یا بستگانش خوب و زیبا و روان صحبت می کد و با آهنگی خوش آنها را صدا می زند. پس چنین شخصی حتماً خواهد توانست برای یک جمعی هم، زیبا و روان صحبت کند.
اعتماد به نفس و امید به آینده باعث می شود:
آینده ی نَفَس تضمین می شود؛(نفس در هنگام خواندن نمی بُرد.)
کم رویی و ترس او در برابر جمعیت و مستمعین از بین برود؛
صدایش باز و شکوفا شود؛
حالت ظاهری او تغییر نکند:
حواسش پرت نشده و مطلبی از یادش نرود؛

طهارت و انجام فرایض
روضه خوان واقعی  باید با داشتن طهارت باطنی(رفع صفتهای رذیله) و طهارت ظاهری(داشتن وضو) و انجام فرایض دینی و ترک محرّمات بر لطایف روح خویش بیفزاید و با به دست آوردن صفای دل مردم را منقلب کند.
اخلاص
مهمترین خصوصیتی که یک مداح باید داشته باشد اخلاص است. بدین معنی که نیت و هدفش فقط رضای خداوند متعال باشد.
در مداحی رقابت نداشته باشد مثلاً بخواهد روی دست بلند شود. همانطور که در بحثهای قبلی ذکر شد آخرت را به دنیا نفروشد. چون این طیب الله ها و بارک الله ها به درد نمی خورد. اگر مردم او را دوست داشته باشند تا دَم قبر بیشتر دنبال او نمی روند.(این صداها از ما گرفته می شود و روزی می شود که از ما بهتر می خوانند.) پس اخلاص در خواندن مخصوصاً در مصیبت اهل بیت(ع) ضروری است.
بعضی مواقع امکان دارد شخصی از صدای خوبی برخوردار نباشد ولی دارای نَفَسی باشد که در موقع خواندن مستمعین را منقلب کند. البته این نَفَس را خداوند به او عنایت کرده. پس صدای تنها کافی نیست، این اخلاص است که می تواند دلها را شکسته و منقلب نماید. «خو را بشکن تا شکنی خلق جهان را».
همچنین اگر از او اشکالی گرفتند ناراحت نشود. کم و زیاد بودن جمعیت در او تأثیر نگذارد. ندادن هدیه او را دلسرد نکند. تنها نیتش خداوند متعال باشد، که اگر نیتش پاک و خالص بود، حرفش بیشتر در مردم تأثیر می گذارد و دلهایشان را به خدا نزدیکتر می کند.
البته این اخلاص علاوه بر نیت، در عمل نیز باید باشد. با چنین اخلاصی هم خودش را از دریای معصیت و گناه دور کرده و به ساحل رستگاری روانه می کند و هم مردم را از گرداب گناه و معصیت نجات می دهد. پس مداحی را به عنوان شغل و حرفه انتخاب نکند، یا خدای نکرده هدفش خودنمایی، شهرت طلبی، زراندوزی و... نباشد. تنها هدفش رسیدن به قرب الهی و رضایت اهل بیت(ع) باشد. اگر هدفش چیزی جز این بود، آن را تغییر داده و به هدف مقدس و قربه الی الله تبدیل کند.
تا نباشد از جانب معشوق کششی  کوشش عاشق بیچاره به جایی نرسد
تواضع
مداح باید متواضع و فروتن باشد، تا حرفش بهتر در مردم اثر کرده و مورد مبحت عاشقان اهل بیت(ع) قرار گیرد.
نباید خود را بالاتر و برتر از دیگران بداند و تکبّر و غرور داشته باشد. که در این صورت نخواهد توانست وظیفه اش را به طور احسن انجام دهد.

سخاوت
یکی دیگر از خصوصیاتی که مداح باید داشته باشد سخاوت است، یعنی در بعضی جاها از خود مایه بگذارد. مثلاً اگر جایی بود که طرف بضاعت مالی نداشت علاوه بر شرکت در آن جلسه از مال و سرمایه ای که خداوند به او عطا فرموده احسان نماید.
همچنین در نوشته ها و اشعارش هم سخاوتمند باشد و تجربیاتش را در اختیار دیگران قرار دهد، تا از نوشته ها و تجربیات او استفاده کرده و فیض معنوی ببرند، که خیر و برکت نزد خدای سبحان است.
مشوق بودن
ذاکر اهل بیت(ع) باید مشوق دیگران باشد و طوری نباشد که چون بخواهد خودش شهرتی کسب کند و در میان مردم معروف شود، دیگران را دلسرد کند، بلکه از آموخته هایش به آنان بیاموزد و آنها را مورد تشویق قرار دهد. که اگر با اعمال و حرفهایش آنها را دلسرد کند، ممکن است از مسیر الهی دور شوند و در معرض گناه قرار گیرند که در گناه آنان، خود ذاکر هم سهیم خواهد بود.
مؤدب بودن
کسی که مداحی می کند باید سعی داشته باشد ادب را در صحبت کردن، نگاه کردن، نشستن، گفتن مسائل، به زبان آوردن نامها و القاب اهل بیت(ع) و... رعایت کند. چون هم خداوند و اهل بیت(ع) و ملائکه حاضر و ناظر هستند و هم مردم نگاهشان به مداح نگاه دیگری است و او را در مسائل دینی و خصوصیات اخلاقی، الگوی خویش می دانند. پس باید همیشه و در همه حال ادب را حفظ کند.
خوش قولی
خوش قولی صفتی است که برای همه کس اهمیت بسزایی دارد. این صفت برای مداح هم واجب است، چرا که عده ای بر اساس وعده ی او برنامه ریزی کرده و تدارک می بینند. در این صورت بدقولی مداح باعث دلسرد شدن مردم و خراب شدن جلسه ی آنان می شود. و همچنین وقتشان ضایع می شود، که خداوند به چنین امری راضی نیست.
وقت شناسی
مداح باید وقت شناس باشد. یعنی قبل از اینکه برنامه اش را شروع کند از بانی جلسه سؤال کند که چند دقیقه وقت دارد، که طبق وقتش برنامه ریزی برای بیان مطالبش داشته باشد وآن چنان ورزیده باشد که اگر به او «3» دقیقه یا «30» دقیقه وقت دادند، در هر دو مورد بتواند بدون هیچ مشکلی انجام وظیفه کند.
مطلب دیگر اینکه: امکان دارد برخی اوقات خود مداح مستمع باشدو مداح دیگری پس از اتمام برنامه اش میکروفن را به ایشان بدهد. در اینجا باید فکر کند که این مردم چه مدت نشسته اند و آمادگیشان برای شنیدن روضه ی او چقدر است و شاید هم مداح دیگری بعد از او وقت گرفته باشد. که با در نظر گرفتن جوانب خواهد توانست برنامه ی خوبی ارائه دهد. پس یک مداح باید همیشه و در همه حال رعایت دیگران را بکند.
به مناسبت خواندن
خصوصیت دیگر مداح این است که در غیر وقت ضروری، بداند چه موقع و کجا چه روضه ای بخواند. مثلاً اگر در اوائل محرّم برای مداحی دعوت شده است، روضه های مربوط به همان روزها را بخواند و یا در مکانی مانند حرم ابوالفضل(ع) روضه ی مربوط به همان آقا را بخواند. همچنین در ایام مولودی اهل بیت(ع) مثلاً شب تولد حضرت زهرا(ع) روضه نخواند.
نکته ی دیگری که باید به آن اشاره شود این است که در ایام مصائب اهل بیت(ع) از بیان مطالب شاد و خنده آور پرهیز کند
.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی رفرش