نگاهی به زندگی مادر حضرت امام هادی علیه السلام

سایت کربلایی حسن توزی بندر گناوه

نگاهی به زندگی مادر حضرت امام هادی علیه السلام سمّانه، مادر امام هادی علیه السلام مادر گرامی امام هادی علیه السلام سمّانه مغربیه، معروف به سیده است و در جنّات الخلود آمده است که آن بانو، همیشه روزه م

نگاهی به زندگی مادر حضرت امام هادی علیه السلام

نویسنده ی این مطلب: سایت کربلایی حسن توزی
تاریخ ارسال مطلب: دوشنبه 06 مهر 1394
مطلب در موضوعاتمناسبت ها ، ولادت امام هادی (ع) ،
نگاهی به زندگی مادر حضرت امام هادی علیه السلام
نگاهی به زندگی مادر حضرت امام هادی علیه السلام

سمّانه، مادر امام هادی علیه السلام
مادر گرامی امام هادی علیه السلام سمّانه مغربیه، معروف به سیده است و در جنّات الخلود آمده است که آن بانو، همیشه روزه مستحبی می گرفت و در زهد و تقوا مثل و مانند نداشت.

علی بن مهزیار از حضرت هادی علیه السلام روایت کرده که فرمود: مادرم به حقّ من عارفه است و او از اهل بهشت است. به او شیطان سرکش نزدیک نمی شود و خداوند نگهبان اوست.

اسلام تمام تلاش وهمت خود را بر وحدت وهمبستگي واتفاق جامعه بسيج نموده ونداي صادقانه " يا ايها الناس " "آیه 13 سوره حجرات" را سر لوحه هر حركتي دانسته و با دستورات خود سعي در ريشه كني تفرقه و نفاق و خوشكاندن تفاخر نژادي داشته است امامان معصوم كه لحظه لحظه عمرشان انعكاس حقيقت اسلام و بيان ديدگاه قرآن كريم مي باشد ، هر گونه ايده برتري نژادي را مردود شمرده و عملا در اين راه گام بر داشته و فرقي بين سياه وسفيد نمي گذاشتند و در هر حال تقوا را ملاك برتري مي دانستند.و براي از بين بردن ذهنيات غلط واختلافات ويرانگر از ازدواج با كنيزان را پذيرا مي شدند .

 

امام جواد (ع) نيز با كنيزي كه به وسيله محمد بن فرج براي آن حضرت به هفتاد دينار خريده شده بود ازدواج نمود و امام علي هادي ثمره اين ازدواج شد . " دلائل الامامة ص 216 .
امام جواد براي تربيت وتهذيب همسر خود كه با مفاهيم اسلامي آشنا نبود وي را در كنار دختران پيامبر (ص) اين اسوه هاي عفت و طهارت پاكي قرار داد و خود عهده دارتعليم وي شد. سلوك روحي و جاذبه امام وزنان حرم آنچنان نيرومند بود كه بتدريج از اين كنيز، پارساي شب زنده دار و صالحه اي قاري قرآن و تالي آيات الهي پديدار شد.

" عيون المعجزات "

اين بانوي بزرگ نتيجه تهجد و تلاوت شبانه خود را ديد و به بالاترين مرتبه افتخار رسيد و رشك برين گشت زيرا افتخار مادري امامي از امامان شيعه را كسب كرد وعضوي از كهكشاني گرديده بود كه خداوند آنان را پناهگاه بندگان و كشتي نجات خواند است.

همچنین امام جواد (ع) مي فرمايند :

" انّ اسمها سمانة وانها اَمَةٌ عارفة بحقي وهيَ من الجنة ولا يقربها شيطان مارد ولا ينالها كيد جبار عنيد وهيَ كانت بعين الله التي لا تنام ولا تخلف عن امهات الصديقين والصالحات " .

" نامش سمانه و آن بانو است كه به جايگاه و حق من شناخت دارد . او از بانوان بهشت است . هرگز شيطان رانده شده به او نزديك نمي شود و كيد و نيرنگ طاغوت كينه ورز در او راه نمي يابد همواره تحت نظر خدايي كه هرگز خواب به او راه نمي يابد و از مادران صديقين و صالحان بشمار مي رود .


منبع : سایت شفیعه محشر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی رفرش