آداب عيد فطر در نگاه مقام معظم رهبري

سایت کربلایی حسن توزی بندر گناوه

  آداب عيد فطر در نگاه مقام معظم رهبري احکام فطريه: - واجب است که هر کس براي خود و هر کدام از عايله‌اش، تقريباً به قدر سه کيلو از قوت غالب ادا کند. قوت غالب يعني آن چيزي که

آداب عيد فطر در نگاه مقام معظم رهبري

نویسنده ی این مطلب: سایت کربلایی حسن توزی
تاریخ ارسال مطلب: چهارشنبه 24 تیر 1394
مطلب در موضوعاترمضان ، عید فطر ،
آداب عيد فطر در نگاه مقام معظم رهبري

 

آداب عيد فطر در نگاه مقام معظم رهبري
آداب عيد فطر در نگاه مقام معظم رهبري

احکام فطريه:

- واجب است که هر کس براي خود و هر کدام از عايله‌اش، تقريباً به قدر سه کيلو از قوت غالب ادا کند. قوت غالب يعني آن چيزي که مردم غالباً از آن براي تغذيه استفاده مي کنند، مثلاً گندم.(1)

شب عيد فطر:

- فطريه از غروب روز آخر ماه – يعني شب عيد فطر – به عهده‌ي مکلف مي آيد و احتياط اين است که آن را قبل از اداي نماز عيد فطر براي کسي که در نماز عيد فطر شرکت خواهد کرد و آن را به جا خواهد آورد تأديه کند. بنابراين اگر شما امشب حساب کنيد که چقدر به عهده شماست و پولش را کنار بگذاريد و فردا صبح قبل از آن که به نماز عيد برويد، آن را ادا کنيد، بهترين وجه است. البته اگر در آن موقع ادا نکرديد، بعد از نماز عيد فطر هم ادا کنيد، ايرادي ندارد.(2)

نماز با فضيلت عيد فطر:

- نماز بسيار بافضيلتي است. در اين نماز، دعا، تضرع، گريه و توجه به خداست. نماز عيد فطر، خوب نمازي است.... تمام عبادات براي اين است که تربيت بشويم و پيش برويم.(3)

عيد فطر:

- ماه رمضان با همه عظمت و کرامت و فضاي انباشته از رحمتش سپري شد و مردم مسلمان در سراسر عالم در اين ماه به برکت روزۀ روزها و توسل و دعا و ذکر و تلاوت قرآن، دلها و جانهاي خود را نوراني تر و به خدا نزديک تر کردند.
- عيد فطر يکي از عظيمترين مناسبتهاي اسلامي است. دنياي اسلام روز عيد فطر را به معناي حقيقي عيد مي گيرند و اين چيزي است که اسلام براي امت اسلامي خواسته است. «جعله الله لکم عيدا و جعلکم له اهلا» خداوند متعال امروز را براي امت اسلامي عيد قرار داد و آنها را شايسته اين عيد دانست. ... ما بايد از اين هديه‌ي الهي استفاده کنيم، هم استفاده شخصي به معناي راه دادن نور معرفت و توبه و انابه به دلهاي خودتان که اگر از عالم معرفت و محبّت الهي دريچه يي بر روي دلهاي خودمان باز و اندرون خود را نوراني کنيم، بسياري از تاريکي ها و گرفتاريهاي دنياي بيرون هم حل خواهد شد، چون دل انسان‌هاست که سرچشمه‌ي خوبي‌ها و بدي‌هاست.(4)

عيد فطر روز پاداش گرفتن و رويت رحمت الهي بعد از ماه رمضان:

- عيد فطر روز پاداش گرفتن و رؤيت رحمت الهي بعد از ماه رمضان است، بحمدالله ماه رمضان را که ماه صبر صلات بود، با عافيت گذرانديد و خداي متعال، با دعا و ذکر و مناجات شما را به اداي فريضه روزه و توسل و خشوع در مقابل حضرت حق موفق کرد. امروز روزي است که انشاءالله خداي متعال پاداش شما را عنايت خواهد کرد. شايد يکي از بزرگترين پاداشهاي الهي اين باشد که خدا همه ما را موفق کند تا بتوانيم وسيله رحمت الهي را تا ماه رمضان آينده براي خودمان باقي بداريم.... درس ماه رمضان را براي دوره سال فرابگيريم، اين مي‌شود يکي از بزرگترين پاداشهاي خداوند که توفيق اين چنيني را به ما بدهد. رحمت و رضا و قبول و عفو و عافيت را از خداي متعال طلب کنيم اين در حقيقت عيد واقعي خواهد شد.(5)

عيد سعيد فطر، مراسمي معنوي و بين المللي:

- عيد سعيد فطر شايد برجسته‌ترين خصوصيتش اين است که مراسمي معنوي و بين‌المللي است. اين رسم بين‌المللي جنبه معنوي بارز و نماياني دارد. در دعاي قنوت عيد فطر مي خوانيم، [اسئلک بحق هذا اليوم الذي جعلته للمسلمين عيدا و لمحمداً صلي الله عليه و آله ذخراً و شرفاً و کرامه و مزيدا] عيد همه مسلمانان و مايه شرف اسلام و پيامبر اسلام و عزّت اسلام و ذخيره‌يي تمام نشدني در طول تاريخ است. با اين چشم به عيد سعيد فطر نگاه کنيم. امروز ملّت اسلامي بزرگ ما به اين ذخيره نيازمنديم. از اين ذخيره، دو چيز بايد مورد استفاده مسلمانها قرار گيرد، اول، وحدت و نزديکي مسلمين است و دوم توجه به معنويت در دنياي اسلام است. در دنياي اسلام هر دو عامل تکامل بخش و پيشبرنده مورد خدشه قرار گرفته است.(6)

پي نوشت :

1- از بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با مردم 6/2/69
2- از بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با مردم 6/2/69
3- از بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با مردم 6/2/69
4- از بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با کارگزاران 25/9/80
5- از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار با کارگزاران 25/9/80
6- از بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با مسئولان 7/10/79

منبع:http://whc.ir

ارسال دیدگاه

کد امنیتی رفرش