گوش دادن

سایت کربلایی حسن توزی بندر گناوه

گوش دادن از انجايي که شرکت در همه مجالس و محافل براي شخص مقدور نيست ، دومين تمرين مهم براي مبتدي گوش کردن برنامه ضبط شده مي باشد . اين کار سه حسن دارد اول اينکه توانسته يک مجلس خوب را مورد بررسي قرار

گوش دادن

نویسنده ی این مطلب: سایت کربلایی حسن توزی
تاریخ ارسال مطلب: شنبه 25 شهریور 1396
مطلب در موضوعاتآموزش مداحی ، شروع مداحی ،
گوش دادن

گوش دادن
از انجايي که شرکت در همه مجالس و محافل براي شخص مقدور نيست ، دومين تمرين مهم براي مبتدي گوش کردن برنامه ضبط شده مي باشد . اين کار سه حسن دارد اول اينکه توانسته يک مجلس خوب را مورد بررسي قرار دهد دوم آنکه مي تواند چند بار آن را گوش کرده و براي خود تجزيه و تحليل نمايد ، سوم آنکه مي تواند از نوار به عنوان يک منبع مباني ، شعر ، نوحه و ... استفاده کند .
لازم به ذکر است که نوآموز بايد در ابتداي راه مقلد صرف باشد و از خود هيچ گونه ابتکاري به خرج ندهد . اوبايد نگاه کند که به خواندن کدام يک از اساتيد مداحي بيشتر علاقه دارد و از همان تقليد کند . به اين نحو که بعد از مدتي که روي صداي خود و اعتماد به نفس ، کار کرد ، يک نوار را انتخاب نموده و يک قسمت آن را بر مي گزيند تا از آن به عنوان برنامه کوتاه خود در مجلس استفاده کند . ابتدا قسمت برگزيده نوار را چند بار خوب گوش مي کند به طوري که کاملا وقف و ابتداها ، تحرير زدن ها ، مکث ها و کشيدن ها را حفظ شود و بعد از ان شروع مي کند به خواندن همراه نوار . اين کار را نيز بايد چند مرتبه انجام دهد تا سرعت و ريتم اداي کلمات هم دستش بيايد . وقتي توانست ، همزمان با نوار بخواند ، صداي نوار را کم کرده و خود به تنهايي مي خواند و در حين خواندن خود ، صداي نوار را زير مي کند که از نوار جلوتر يا عقبتر نيافتد و اين کار را انقدر تکرار مي کند تا دقيقا مثل نوار اجرا کند. اندکي نيز تمرين را بدون نوار انجام بدهد تا کاملا خواندن او مثل نوار شود.
البته ناگفته نماند ، صدايي که از نوار بر مي خيزد ناشي از يک حنجره بسيار قوي و آماده است ، اما شما هنوز در ابتداي راه هستيد و طبيعي است که قدرت خواندن با همان کيفيت بالا که در نوار است را نداريد اما جاي نگراني نيست چون که بسيار سفر بايد تا پخته شود خامي و در ابتداي کار همين براي شما کافي است . اما در انتخاب نوار توجه به اين نکات الزامي است.
سعي کنيد انتخاب نوار توسط يک استاد با تجربه باشد که با صداي شما آشنايي دارد
حتي المقدور بايد نوار کسي باشد که به خواندن او علاقه داريد ، چون علاقه ، در يادگيري نقش بسيار مهمي دارد اما اگر استادتان نوار ديگري را به شما توصيه کرد و شما علاقه زيادي به صداي آن خواننده نداشتيد ، باز هم جاي نگراني نيست ، زيرا فعلا شما براي تمرين از آن نوار استفاده مي کنيد و اگر علاقه نداشتيد بعدا مي توانيد سبک خواندن خود را تغيير دهيد.
سعي کنيد تا جايي که امکان دارد آن نوار کمياب باشد تا همگان آن را نشنيده باشند که براي تقليد مناسبتر است و در مجلس با خيال راحت تري مي توانيد آن را پياده نماييد.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی رفرش